Co je černá stavba a jak na legalizaci v kostce.
// Předem bychom chtěli předeslat, že článek je psán srozumitelnou formou bez oficiálních zákonných definic, aby problematice porozuměl i "normální člověk". //
Černou stavbou se tedy rozumí stavba, který fyzicky existuje, ale
není zanesena v datech katastru nemovitostí (tedy ji ani nenajdete v náhledu katastrální mapy). Samozřejmě, že existují výjimky, které se do katastrální mapy nezanáší - viz
drobné stavby. Dále tato stavba není historicky povolena stavebním úřadem, nebo její současný stav neodpovídá původní dokumentaci. Takže černou stavbou může být přístavba, kůlna nebo garáž apod.
Proč se tím zabývat?
V posledních letech mají
katastrální úřady aktivně tyto černé stavby vyhledávat a poté dát podnět na stavební úřad, který má poučit občana o možnosti dodatečného povolení.
Dále je dobré mít vše v pořádku, pokud přemýšlíme o prodeji nemovitosti nebo pokud chcete nemovitostí ručit v případě získání úvěru. Problémem pak může být zbytečná
časová prodleva z důvodu vyřizování legalizace stavby.
Také je třeba podotknout, že pokud o legalizaci požádáte z vlastní iniciativy
vyhnete se větší pokutě, než pokud na vás upozorní třetí strana. A ano je tu možnost, že na vaší černou stavbu upozorní někdo cizí.
Jak řešit legalizaci?
V první řadě je třeba zjistit
na příslušném stavebním úřadě neexistuje li k příslušné stavbě jakákoli dokumentace či jakékoliv rozhodnutí. Při té příležitosti vás úředník rovnou poučí jak budete muset postupovat v dalším vyřizování.
- Nejpravděpodobnější scénář, pokud neexistuje žádné starší rozhodnutí, je dodatečné povolení. Potom je třeba vyhotovit projektovou dokumentaci se vším všudy. To znamená nejen nechat vyhotovit projekt, ale i získat vyjádření všech možných institucí počínaje správci sítí, hasičů, dopravákú atd. To vše pokud s tím souhlasí územní plán. Pak už jenom podat všechna vyjádření s projektem na stavební úřad s žádostí o dodatečné povolení. No a samozřejmě nechat objekt zaměřit geodetem a nechat vyhotovit geometrický plán, který bude mít jako přílohu ono dodatečné povolení při vkladu do katastru.
- Nejjednodušší variantou je pokud na úřadě existuje nějaké povolení či rozhodnutí. Nejlépe existuje li kolaudační rozhodnutí. Pak jde vlastně jen o to, že existuje i dokumentace a stavbu se jen opomnělo vložit do katastru nemovitostí. Potom stačí nechat vyhotovit geometrický plán a s kolaudačním rozhodnutím stavbu zanést do katastru.
- Další varianta je existence nějaké povolení či rozhodnutí, ale dokumentace buď chybí, nebo je v nesouladu se stávajícím stavem. Pak většinou úřad požaduje vyhotovení tzv. pasportu stavby, což je zjednodušená dokumentace stavby. Po odevzdání pasportu na stavební úřad (je li vše v pořádku) můžete nechat vyhotovit geometrický plán a s potvrzením, že je vše v pořádku od stavebního úřadu stavbu vložit do katastru.
Závěr
Doufáme, že tyto informace pro vás budou užitečné. Podotýkáme, že je to jen
stručný popis nejčastěji řešených případů z praxe. Každá řešená stavba má svá specifika, tudíž se budou i jednotlivé případy řešit trochu odlišně. Pokud se chystáte legalizaci řešit, nebo získat další informace ohledně legalizace staveb,
neváhejte se na nás obrátit.
Pro další informace nebo cenovou nabídku klepněte na
KONTAKT.